Yaşamınızı Planlayın Hayalleriniz Gerçek Olsun

YAŞAMINIZI PLANLAYIN HAYALLERİNİZ GERÇEK OLSUN

Verimli çalışma zamanımızı , hedeflerimiz doğrultusunda etkili bir şekilde kullanabilmektir.Önceden hazırlanmış bir plan ve program doğrultusunda , zamanı etkili bir biçimde kullanarak,dikkati çalışacak konudan başka hiçbir şeye vermeden yapılan çalışmadır.Verimli ders çalışma ve etkin öğrenmenin temel koşulu bu konuda istekli ve kararlı olmaktır.Zamanı planlayarak yapacaklarımızı önceden belirlemek hem çalışmalarımızı hem de sosyal hayatımızı belli bir düzene sokacaktır.Önemli olan bilinçsizce çok çalışmak değil,verimli ders çalışma yollarını öğrenip,bunlardan olduğunca yararlanabilmektir.

PLANLI ÇALIŞMA

Verimli çalışma planlı çalışmaya bağlıdır ve bu durumda karar ve niyet çok önemlidir.Neyi,nerede,ne zaman,nasıl ve niçin(5N kuralı) yapacağını bilen bir insanın başarılı olması kadar doğal hiçbir şey yoktur.Bu da gerçekçi bir programla mümkündür.İdeal bir program uygulanabilen programdır.Hazırlanacak program uygulanabilir ve esnek olmalıdır.(gerektiğinde değişiklik yapılabilmesi için)Çalışmalar günün aynı saatlerine getirilmeli.En dinç olunan zamanda en çok zorlanılan derslere çalışılmalı.İki sayısal ders arasına bir sözel yada iki sözel ders arasına bir sayısal ders yerleştirerek çalışmak her zaman faydalı olacaktır.Ortalama 50 dk. Ders çalışmak sonra 10dk. Mola verilerek çalışılması önerilmektedir.Günün sonunda mutlaka o gün çalışılan konularla ilgili tekrar çalışması yapılmalıdır.Plan sürekli görülebilecek bir yere asılmalıdır ki uygulanabilirliği kontrol edilmeli.

PLANI AKSATAN FAKTÖRLER

Yanlış çalışma alışkanlıklarımızın farkında olmak sorunların yarı yarıya çözülmüş olması demektir.Televizyon bilgisayar bağımlılığı,spor bağımlılığı,arkadaşlar,aile ve bireysel iç etmenler planın uygulamasını aksatan temel faktörlerdir.Ders çalışma davranışını etkileyen iç etmenler inançlar,duygular ve düşüncelerdir.’’Bugün çok yoruldum biraz dinlendikten sonra çalışırım,televizyondaki şu program bittikten sonra çalışırım,yemekten sonra çalışırım vb. Türündeki düşünceler sonucunda ,çalışmayı sürekli erteleme,çalışmaya başlasak bile sürdürememe,dikkati toplayamama durumlarını ortaya çıkaracaktır.

ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI

Çalışma masasında dikkat dağıtıcı yani ders araç-gereçlerinden başka bir şey bulunmamalı(Bilgisayar,telefon,resim,poster vb. çalışılan ortamdan kaldırılmalı).Çok rahat yada çok rahatsız bir yerde oturmamalı.İhtiyacımız olan bütün materyallerin uzanabileceğimiz mesafede olması sağlanmalı çünkü yerimizden kalkmak dikkatimizin dağılmasına neden olacaktır.Gürültüsüz bir ortam hazırlanmalı.Çalışma ortamının temizliğine,havalandırılmasına,ve ışık-ısı ayarına özellikle dikkat edilmeli.Loş ortamda yada çok sıcak-çok soğuk ortamda çalışılmamalı.

Serap BAKAR KARAKURDU