Düşler Gerçekleşmek İster

Düşler Gerçekleşmek İster

Bu yazıyı okuduğun gün belki de hayatının en önemli günü. Gel bugün geçmişteki tek düzenekten kurtulalım. Günlük yaşamın basitliğinden, yüzeysel insan ilişkilerinden, duygusuzluktan, anlık yaşamaktan sıyıralım kendimizi. Gelin bugün istediğimizi kararlılığımızla birleştirelim ve yepyeni ufuklara yelken açalım. Güzel işleri ve mucizeleri insanlar gerçekleştirebilir. Bunu unutmadan hayatımızın kalanının bu ilk gününde bir cesaretle uyandıralım içimizdeki düşleri. Çünkü düşler, gerçekleşmek ister!

Düşlemek sorumluluk yükler insana, düşlerinin peşinden gitme sorumluluğunu. “Boş hayaller” der bazıları, evet boş hayallerdir, ta ki biz içini dolduruncaya kadar. Düş, hayatımızın amacıdır.Bu amaca ulaşmak için çabalamalı ve ona sadakatle bağlılık göstermelidir insan, tıpkı aşkla sevdiği birine bağlandığı gibi. Eğer ona bağlı kalmaz ve unutursak o da elimizden kayıp gidecektir zamanla. Ona ulaşmanın tek şartı onu yaşamak, onunla yaşamaktır.Çünkü “düş” sadakati sever.

Hayat öznel bir gerçeklikten ibarettir. İşte bu yüzden bana “Hayat nedir?” diye sorsalar, “Hayat düşleyebildiklerimdir.” diye cevap verirdim, hiç düşünmeden. Çünkü düşünceler eylemleri, eylemler de sonuçları doğurur. Bu yüzden güzel şeyler düşünen bireyin başarılı olma ihtimali her zaman fazladır. Bu da şu mantıksal sonucu doğurur: “Düşleyebildiğin ölçüde başarırsın.”

Ne güzel demiş bir düşünür: “Hiç kimse geriye gidip yeni bir başlangıç yapamaz. Ama bugün yeni bir son yapıp yeniden başlayabilir.”

Gökhan Karahan