YGS'nin Yaklaştığının Belirtileri

1 - KABUS

Sınavın yaklaşması, YGS öğrencisinin de endişesini arttırır. Bu da kabuslara yol açar. En sık görülen kabuslar sınava yetişememe , sınav anında bir şey yapamama iken daha fantastik kabuslar görüldüğü de olabilir. Soru bankalarından oluşan canavarlar ... :))

2 - KURBANLIK KOYUN SENDROMU

Süreç içerisinde ailesiyle pek çok sürtüşmeye giren YGS öğrencisi sınav yaklaşırken beklemediği bir durumla karşılaşır. Çocuğunu rahatlatmak isteyen ebeveyn her şeyi alttan almaya başlar. “Kızım canın ne çekiyor?”, “Oğlum çık biraz gez dolaş istersen.”, “Aman da annesini kuzusu, gel bi öpeyim seni.” ve daha neler neler. YGS öğrencisi bu iyi niyet gösterilerinden acaba yakın zamanda öleceğim de bunun için mi böyleler hissine bile kapılabilir.

3 - AİLEYE ATAR

YGS yaklaştıkça sınav öğrencisi de 13 yaşına doğru yaklaşır :) Soğuk kahveden uçlu kaleme kadar her şeye isyan edebilir.Tabii bu ergenlikten nasibini en çok aile alır. ''Uff Anne yine mi kereviz'' modunda sürekli aileye bir atar, isyan mevcuttur. Sınavdan önce ne kadar atarlanırsan kâr tabi, sınavdan sonra kim kime atarlanır o çok belli olmaz :))

4 - ARKADAŞA TRİP

''Sen zaten git Merve'yle çöz sorularını ben kimim ki'' ruh haline sahiptir öğrenci. Sınav yaklaşıyor netler hiç artmıyor ama tribini arkadaş çekiyor... Hele ki senin netler artmıyor arkadaşının netleri artıyorsa her şey trip için bahane olabilir. '' Benden habersiz ders mi çalışıyosun sen? Bana söylemeden soru bankası almaya gitmişsin!'' gibi sorulara ve söylemlere maruz kalınabilir :))

5 - SÜREKLİ YEME İSTEĞİ

Sınav yaklaştıkça netler artmıyor ama vücut hacmi maşallah tıp kazanacak kadar artmış... Sınav yaklaştıkça her şey yemek yeme bahanesi olabiliyor. "Bu denemede de netler yükselmedi lanet olsun hadi kebap yiyelim''ler mi dersin, soruya atarlanıp acısını çikolata kavanozundan çıkarmak mı dersin, her durumun sonucu bir şeyler yemeye bağlanabilir .YGS döneminde kilo almak da caizdir, yaşasın YGS kiloları, yiyip yiyip kilo almayanlara ölüm! :))

6 - ÖZGÜVEN ZAYIFLAMASI

Süreçle beraber YGS öğrencisinde özgüvenle beraber hedefler de düşüş gösterir... Ağustos ayında hedef 'Tıp kazancam da Cerrahpaşa mı Hacettepe mi seçemiyorum' ile başlayan hedefler Aralıkta 'Diş Hekimliği', YGS'den sonra 'Mühendislik olsun da fark etmez hangisi olduğu' LYS'den sonra da 'abi yaz ordan bize 4 yıllık bir şeyler'e dönüşebilir...

7 - ZAMAN BASKISI

YGS yaklaştıkça dizilerdeki gibi ''zaman geriye aksııın'' diye zamanı geri alma isteği olur, normaldir :)) Neyse ki böyle bir şey mümkün değil...Sınav yaklaştıkça ;konular yetişmeyecek.Netler artmayacak gibi zamanın darlığından şikayet edilen durumlar olur.Daha hızlı yemek yeme tuvalete gitmeyi azaltmak otobüste soru çözmek ve uykuyu azaltmak gibi çözümlerle zaman kazanmak mümkün olabilir :))

YGS yaklaşıyor sorular bitmiyorsa NESCAFE 3ü1 Arada Extra ile #SabahlarOlmasın