YGS Öncesi Bilinmesi Gerekenler

YGS ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Bir sınav maratonunun sonuna gelmek üzereyiz. Sınava kadar çalışmaya ara vermemek gerekiyor(bir gün öncesine kadar). Bu arada can sıkacak, kaygı düzeyini arttıracak kişilerden ve ortamlardan uzak durmak en doğrusu olacaktır.

Aileler bu süreçte adayları kıyaslamamalıdır. Herkes, adayları eksik hissettirecek olumsuz eylemlerden ve iletişim dilinden uzak durmalıdır.

Sınava yönelik emeklerin tam da olmasa da karşılığı alınacaktır. Lakin bu tamamen sınava iyi hazırlık yapmış, bilgi ve yorumundan emin, kendi duygularına hâkim olmayı başarabilen adaylar için daha kolay bir öngörüdür. Ülkemizdeki, mesleğe ve bir üst öğrenim kurumuna geçiş için düzenlenen sınavların, adayların sadece bilgisini ölçmediğini hepimiz biliyoruz.

Peki, sınavlar bilgimiz dışında neyi ölçer? Bunu YGS ve LYS açısından düşünürsek eğer; ilk olarak YGS bilgi temelli yorum gücümüzü ölçer. Sınavlar süreyle sınırlı olduğundan test hızımızı ölçer. Sınavların %20 gibi önemli bir soru oranı çeldiricilerle dolu olduğundan dikkatimizi ölçer. Demek ki sınavlara sadece bilgi donanımıyla girmek de yetmez. Bilgimizi pekiştirdiğimiz güçlü bir soru çözme pratiğimizin olması gerekir. Bunlar da yetmez. Çünkü, Türkiye’de sınavlar hepimiz açısından geleceğimizi belirlemesi yönüyle çok ciddi öneme sahiptir. Adeta kaderimizi bu sınavlar yönlendirmektedir. Bu ne anlama geliyor? Bu da sınava yüklediğimiz anlamın çok güçlü olmasına ve sınava yönelik beklentilerimizin fazla olmasına neden olmaktadır. Beklentimizin çok fazla olduğu ve duygusal anlamlar kattığımız bir sınav faaliyetindeki psikolojik hâkimiyetimiz, demin bahsettiğimiz (bilgi ve hız) gerekliliklerini yerine getirme durumumuza paralel olarak stres kaynağı oluverir. Ayrıca, stres oranı sınava giren bir kişi için anne ve babası, arkadaş çevresi, okul çevresi, dershane çevresi gibi dış uyaranların etkisiyle doruklara ulaşır. O halde YGS’de en önemlisi sınav anında duygularımıza hâkim olup stresimizi kontrol etmektir. Bunu başarmak ta bilgi birikiminize, bilgiye hâkim olmanıza ve test pratiğinize bağlı olarak, kendinizden emin olmanıza bağlı olarak kolaylaşır.

Stres kaynaklarınızı kontrol edin!

Sınav anında zamansız düşüncelerinizi kontrol edin! Sınav anında sınavdan sonrası düşünürseniz dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Derin nefesler alıp başlayacağınız sınavda tek işiniz anlaşılmayı bekleyen sorularla iletişim kurmaktır. Unutmayın bazı sorular ne hissettiğini bilmediğiniz, kendisine var olan bir sorun karşısında nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmediğiniz insanlar gibidir? Onu anlamak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Zorlandığınız sorularda hemen karar vermektense devam eden soruları bitirip en sonunda yeniden o soruyla uğraşmak en sağlıklı olanıdır.

Sınav anı konsantrasyonunuz, dikkatinizi de kazanmanız anlamına gelir. Bu durumda iyi bir bilgi birikimi ve test pratiği, sınavda hız kazanmış bir aday için yapılması gerekenlerin çoğunun yapıldığı anlamına gelir. Tabi bu şartlarda kontrolünüzün dışında herhangi bir sorun yoksa, örneğin; kodlama da sorun yoksa sınavda hedefinize çok yakınsınız demektir.

YGS’de başarılı bir sınav çıkarmaya bakacaksınız. Ardından en önemli sınavlar dizisi LYS sizi bekliyor.

Emeklerinizin karşılığını alabilmeniz dileğiyle.

Fuat Dündar